Čištění zubů u dětí – Tipy a triky

Mluvíte se svým partnerem a s dětmi o tom, proč je tak důležité mít zdravý úsměv?

✔️ Nejvhodnější doba⌚ na ústní hygienu u dětí je, když nejsou unavení, hladoví nebo příliš rozdovádění. 

💚Rodiče si naplánují čištění zubů na čas⏳, kdy má dítě největší chuť spolupracovat a je nejspokojenejší. 

💚U mých dětí je nejvhodnější doba na první čištění ráno, po celonočním spánku a dobré snídani. 

Druhé čištění nastává po večeři a před Večerníčkem. 

✔️ Zuby rodiče čistí dětem pravidelně 2 krát denně🌞🌌. 

 „Čistit“ zuby začíname už u bezzubých dětí, kde se rodiče učí manipulovat se zubním kartáčkem. 

S prořezáním prvního zubu očišťujeme lepivý zubní plak sólo kartáčkem nebo kartáčkem s malou hlavičkou bez pasty. 

Zuby dětem čistíme přibližně do 12 let. Některé děti jsou šikovnější, umí správně používat mezizubní kartáček i dřív. 

✔️ Laskavým a důsledným přístupem rodičů k čištění zubů svých dětí docílíme zdravé zuby bez kazů a dech bez nepříjemného zápachu. 

💚 Zuby dětem čistíme na gauči nebo na posteli. Nečistíme je v koupelně ve vaně nebo ve sprše, kde do úst dobře nevidíme a nedokážeme pořádně odstranit všechen zubní plak. 

Zubní plak je lepivý nános na zubech plný bakterií. Obaluje celý zub a ponechaný několik dnů bez povšimnutí, bez očištění kartáčkem se změní ve vyzrálý plak. Vyzrálý plak může způsobit zubní kaz. 

💚Na co si dát pozor❗ 

Odhrneme prstami dítěti horní ret kde hezky vidíme krčky zubů, místa, kde nejvíc ulpívá zubní plak a jde ho krásně vyčistit sólo kartáčkem. 

Vidíme i na vstupy do mezizubních prostor, kde zůstává jídlo a zubní plak a je potřeba ho odstranit mezizubním kartáčkem. 

✔️ Co zkusit sedět za dítětem? 🧘‍♀️

Rodič sedí a dítě leží, hlavu má mezi našimi nohami. Dítě se cítí v bezpečí a my přímo vidíme do úst. Když nestihneme vyčistit zuby za denního světla u okna, nebo nemáme v pokoji dobré osvětlení, může partner nebo starší dítě použít baterku nebo čelovku a zasvítit do pusy dítěti. Svítí jenom do pusy, ne do očí. 

✔️ Když se 2 mléčné zuby dotýkají vznikne mezizubní prostor. Je to místo, které nejde vyčistit jinak, než za použití mezizubního kartáčku. Některé zuby jsou mírně rotované a hodně stěsnané, tady jde použít zubní nit. Jestli je lepší do mezizubního prostoru použít mezizubní kartáček nebo zubní nit, tak s tím Vám pomůže zubař nebo dentální hygienistka. 

💚Je moc důležité hledat a najít zubní ordinaci, kde se věnují především dětem a kde se rodiče nebojí na všechno zeptat. Třeba i za cenu, že bude rodina s dětmi pravidelně dojíždět do jinýho města, vzdáleného desítky km. Hlavně ať se dětem líbí dětský koutek a těší se na příjemný personál, aspoň takto rodiče můžou minimalizovat stres z ošetření. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *